طرز ساخت مبل راحتی

503

ساخت مبلمان نیز همچون ساخت بسیاری دیگر از وسایل مراحلی دارد که این مراحل باید به نوبت و هر کدام در زمان خود انجام شوند تا بتوان به نتیجه رسید.

قطع دونستن این مراحل می تواند به ما در خرید به صرفه تر و پرسودتر مبلمان کمک کند به صورت کلی این مراحل عبارت اند از :

  • ساخت کلاف، مرحله مربوط به نجاری
  • رنگ کاری چوب های کار شده
  • تهیه پارچه مورد نیاز

رویه کوبی مبل راحتی

آماده سازی فوم مورد نیاز در ادامه به توضیح هر کدام از موارد بالا می پردازیم.

ساخت کلاف، مرحله مربوط به نجاری

اولین مرحله در تولید مبل راحتی همچون دیگر انواع مبلمان مرحله نجاری، انتخاب چوب، ساخت کلاف و اسکلت مبلمان می باشد.

این مرحله بسیار مهم است. زیرا انواع جنس چوب دارای ویژگی های خاص خود هستند و کم دقتی در انتخاب چوب و ساخن کلاف مناسب می تواند در مراحل بعدی برای ما مشکل ساز شود.

پوب هایی که در ساخت مبلمان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، چوب گردو، بلوط، راش، افرا، صنوبر و چوب روسی می باشند.

بعد از انتخاب چوب مناسب آنهارا به کارگاه برش انتقال می دهند و بر اساس طرح مبل برش خورده و چوب قابلیت استفاده پیدا می کند.

این مرحله بسیار با اهمیت است، زیرا در صورت برش نا مناسب ممکن است اسکلت مبلمان نتواند روی هم سوار شود و برای ما مشکلاتی را ایجاد کند.

در این مرحله باید توجه داشت که چوب ها دارای ترک خوردگی و رطوبت نباشند.

رنگ کاری چوب های کار شده

در این مرحله که یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل ساخت مبل می باشد، باید توجه داشت کهترک خوردگی ها و زدگی های چوب با استفاده از سمباده، چسب و … ترمیم شود تا به عمر مفید کارای مبلمان اضافه کند.

اگر در این مرحله ترمیم به خوبی انجام نشود می تواند در آینده مشکلات متعددی را ایجاد کند و حتی باعث می شود رنگ زده شده به چوب در این مرحله روی چوب تثبیت نشود.

بعد از رنگ کردن اسکلت مبلمان روی آن یک لایه پلی استر روی رنگ اضافه می کنند تا رنگ روی چوب تثبیت شود و به زیبایی آن اضافه شود.

پلی استر ها در دو نوع مات و براق می باشند که با توجه به شرایط می توان از هر کدام از آنها استفاده کرد.

تهیه پارچه مورد نیاز

در نهایت چیزی که بیستر از همه در مبل تولید شده جلب توجه می کند پارچه آن است و همین موضوع باعث می شود که پارچه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

در این مرحله المان های زیادی در انتخاب پارچه مناسب وجود دارد. یکی از مهمترین این المان ها انتخاب پارچه متناسب با طرح مبلمان است که باید با دقت انتخاب شود تا موجب ایجاد تناقض در طراحی نشود.

پس از انتخاب پارچه به وسیله دستگاه های جدید و مدرن به دقت برش می خورد تا کیفیت کار پایانی افزایش یابد و همچنین ضایعات کاهش یابد.

رویه کوبی مبل راحتی

پس از لنتخاب و برش پارچه مورد نیاز نوبت به مرحله حساس و مهم رویه کوبی می شود.

این مرحله علاوه بر آنکه در ظاهر مبل بسیار تاثیر گذار است، در راحتی آن نیز موثر می باشد که دلیل اهمیت بالای این مرحله می باشند.

رویه کوبی نیز شامل چندین مرحله می باشد: تسمه کشی، فنر کشی، قرار گرفتن اسفنج بر روی کلاف مبل، پارچه کشیدن و تنظیم آن روی مبل که هر کدام از این مذاحل باید به دقت انجام شود.

فوم نیز به عنوان بخش مهمی از مبل که اهمیت آن بیشتر در مرور زمان نشان داده می شود باید دارای ویژگی هایی باشد.

فوم ها از ترکیب مواد شیمیایی مشخصی با نسبت معین در کوره ساخته می شود، امروزه فوم ها در انواع مختلف تولید می شوند که کاربرد های مختلفی از انواع مبلمان تا صندلی خودرو ها و … دارند. به همین دلیل دارای کیفیت های مختلفی هستند و از لحاظ عمر کارکرد از اسفنج های معمولی عمر بیشتری دارند.

انواع فوم های استفاده شده در تولید مبلمان عبارت اند از : فوم گرم، فوم سرد

فوم گرم

دلیل فوم گرم طرز ساخت آن است که در دمای بالا در کوره پخته می شود.

این نوع فوم به نسبت اسفنج با چگالی کمتری مورده استفاده در کف مبل مفید است.

خاصیت مهم فوم گرم محکم بودن آن هست که در ابتدا این حالت به مرور زمان به دلیل استفاده زیاد کمتر می شود و فوم کمی نرم تر می شود.

این حالت ارتجاعی فوم گرم به مرور کم می شود و بعد از چند سال به قول معروف جا می اندازد.

فوم سرد

علت نام فوم سرد به علت حرارت دادن غیرمستقیم یا دمای بسیار کم، در مراحل ساخت می باشد،
دمای کم شانس بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم میدهد و به این خاطر به صورت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم زیادتر بوده و به شکل ملموسی نرمی بیشتری از فوم گرم دارد.

مطالب مرتبط

طرز ساخت مبل راحتی

503